niedziela, 19 maja 2013

Nieustanne zmęczenie, ospałość, utrzymujące się przez dłuższy czas


Nieustanne zmęczenie, ospałość, utrzymujące się przez dłuższy czas, to nie zawsze wynik przepracowania czy stresu. Jeżeli po regenerującym wypoczynku siły i witalność nie wracają, brak energii może mieć niestety związek z poważnymi kłopotami zdrowotnymi. 

Do gabinetów lekarskich zgłasza się coraz więcej pacjentów, którzy skarżą się na uczucie ciągłego znużenia, przemęczenia. Problem ten dotyczy głównie kobiet – doświadcza go aż 30 proc. pań między 18. a 39. rokiem życia. Przyczyny mogą być błahe i łatwe do usunięcia – wtedy dobra nasza. Dlatego na początek warto się zastanowić, czy sami możemy coś zmienić. Bowiem na uczucie ciągłego zmęczenia może wpływać między innymi: • przepracowanie – za dużo obowiązków, za mało odpoczynku i relaksu. Wydłużające się w nieskończoność godziny pracy i lista spraw, które musimy pilnie załatwić, to prosta droga do wyczerpania;• stres – zmęczenie może być objawem napięcia nerwowego, gdyż w sytuacjach stresowych tracimy więcej energii;• nuda – za mało steru i ekscytacji w życiu też nie jest dobre i prowadzi do znużenia. Potrzebujemy wyzwań, w nudnej pracy gnuśniejemy. Wprowadźmy urozmaicenia do naszych zajęć, znajdźmy nowe hobby;• brak ruchu, świeżego powietrza – ćwiczenia fizyczne (nawet krótkie, 10-minutowe w ciągu dnia) poprawiają funkcjonowanie całego organizmu, zwiększa się wydzielanie hormonów poprawiających samopoczucie i podnoszących poziom energii;
zła dieta – źle skomponowane śniadanie (albo jego brak w ogóle) powoduje, że organizm nie dostaje porannej dawki energii, a obfita kolacja wieczorem obciąża go dodatkowo. Duża ilość oczyszczonych węglowodanów i cukrów, a brak żelaza, magnezu, potasu, witaminy C i kwasu foliowego w diecie, prowadzić może do wyczerpania. Także ukryta nietolerancja niektórych pokarmów przez organizm może być przyczyną zmęczenia. Podobnie jak za dużo kofeiny;• za mało snu – nocny odpoczynek to czas na zregenerowanie się organizmu. Jeśli sen jest zbyt krótki albo tzw. nieefektywny (trwający odpowiednio długo, jednak niekomfortowy np. ze względu na za wysoką temperaturę w sypialni czy hałasy za oknem), rano na pewno obudzimy się z uczuciem zmęczenia.Nie zawsze jednak uczucie stałego znużenia da się pokonać zmianą diety czy nowym hobby. Czasami u podłoża naszego chronicznego zmęczenia leżą inne przyczyny – chorobowe zmiany, które wymagają jak najszybszej konsultacji z lekarzem. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz